Who has heard about Mr Heard? 

W kieszeni skórzanego płaszcza wiszącego w sklepie z używaną odzieżą sprowadzaną z Wielkiej Brytanii znalazłem portfel. Portfel okazał się nie być pusty. Wewnątrz znajdowały się misternie poskładane i poupychane zeszytowe kartki zapisane drobnym maczkiem, treścią trudną do rozszyfrowania, paragony, bilety z imprez sportowych, instrukcja wymiany baterii w zegarku, faktura za aparat Canon T-90 wystawiona dnia 10 sierpnia 1989 roku na nazwisko Mr Heard.

Tak dowiedziałem się o jego istnieniu. Po powrocie do domu odruchowo wpisałem jego nazwisko i miejsce zamieszkania widniejące na fakturze za aparat w internetową przeglądarkę, oczekując tym samym szybkiej odpowiedzi na pytanie: kim jest (był?) Mr Heard? Tak się jednak nie stało. Zapewne dlatego, że pochowane po zakamarkach portfela kartki i paragony pochodzą z lat 1982-1989, a więc z czasów, w których internet, jaki dziś znamy, dopiero powstawał. Nie oznacza to jednak, że nic nie znalazłem. Mapy Google pozwoliły mi odszukać i zobaczyć miejsca, w których bywał Mr Heard, ponadto na YouTube mogłem obejrzeć zawody kolarskie oraz rajd samochodowy, których był widzem.

Google stało się dla mnie narzędziem do odbycia wirtualnej podróży w czasie. Internet stał się dla mnie źródłem informacji o wydarzeniach sprzed jego własnej epoki. Wcielam się w postać Mr Heard – fotografa, który rejestruje zawody sportowe i krajobraz odwiedzanych miejsc. Jednocześnie szukam pozostałości po nim, podglądam go, zaglądam w jego okna, odnajduje ludzi, których mógł spotkać.

Obrazy w książce stanowią zrzuty ekranu z Google Street View, stopklatki z filmów na YouTube, skany kartek z portfela oraz fotografie płaszcza, w którym go odnalazłem. Prezentują mój sposób widzenia tego, co mógł zobaczyć tajemniczy bohater, ale przepuszczone przez filtr internetu i upływającego czasu. Te dwa czynniki nadały wyszukanym przeze mnie obrazom rangę internetowych wykopalisk — artefaktów, które prowadza czytelnika przez śledztwo, które przeprowadziłem.
KSIĄŻKA - dostępna wkrótce!

Karol Szymkowiak 
"Who has heard about Mr Heard?" 
wydanie I, 2018

format: 178x97mm
94 strony
44 ilustracje
język: polski, angielski
oprawa: miękka
druk cyfrowy
nakład: 10 sztuk

projekt książki: Karol Szymkowiak, Agnieszka Zdziabek
edycja ilustracji: Karol Szymkowiak, Agnieszka Zdziabek 
teksty: Karol Szymkowiak
wydawca: Karol Szymkowiak 


Back to Top